List of Ministries in Italy Since 1848

By | February 9, 2022

In the following list, the individual ministries are mentioned in the order of precedence.

(March 16-July 27 1848). – President: Balbo Cesare; interiors: Vincenzo Ricci; foreign: Pareto Lorenzo; grace and justice: Sclopis di Salerano Federico Paolo; finances: Di Revel Ottavio; war: Franzini Antonio; public education: Bon-Compagni Carlo; public works: Des Ambrois Luigi.

(July 27-August 15 1848). – President: Casati Gabrio; interiors: Plezza Giacomo; foreign: Pareto Lorenzo; grace and justice: Gioia Pietro; finances: Vincenzo Ricci; war: Collegno Giacinto; public education: Rattazzi Urbano, Gioberti Vincenzo; public works: Paleocapa Pietro; agriculture: Durini Giuseppe, Rattazzi U.; without portfolio: Gioberti Vincenzo, Moffa by Lisio Guglielmo.

(15 August-16 December 1848). – President: Alfieri di Sostegno Cesare, replaced (11 October) by Perrone Ettore; interiors: Pinelli Pier Dionigi; foreigners: Perrone E.; grace and justice: Happy Merlo; finances: Di Revel Ottavio; war: Franzini Antonio, Dabormida Giuseppe, La Marmora Alfonso; public education: Merlo F., Bon-Compagni Carlo; public works: Santa Rosa Pietro; agriculture: Alfieri C. int., Santa Rosa P. int., Torelli Luigi; without wallets: Colla Federico, Regis Giovanni.

(December 16, 1848 – March 27, 1849). – President: Gioberti Vincenzo, replaced (21 February) by Chiodo Agostino; interiors: Sineo Riccardo, Rattazzi Urbano; foreign: Gioberti Vincenzo, Chiodo A. int., Colli Vittorio, De Ferrari Domenico; grace and justice: Rattazzi U., Sineo R.; finances: Vincenzo Ricci; war: De Sonnaz Ettore, La Marmora Alfonso, Chiodo A.; public education: Cadorna Carlo; public works: Tecchio Sebastiano senior ; agriculture: Buffa Domenico.

(March 27, 1849 – May 21, 1852). – President: Claudio De Launay, replaced (May 7, 1849) by D’Azeglio Massimo; interiors: Pinelli Pier Dionigi, Galvagno Filippo, Pernati Alessandro; foreign: De Launay C., D’Azeglio Massimo; grace and justice: Cristiani Cesare, De Margherita Luigi, Siccardi Giuseppe, Galvagno F. int., De Foresta Giovanni, Galvagno F.; finances: Nigra Giovanni, Cavour Camillo; war: Dabormida Giuseppe, Della Rocca Enrico, Bava Eusebio, La Marmora Alfonso; public education: Gioberti Vincenzo int, Mameli Cristoforo, Gioia Pietro, Farini Luigi Carlo; public Works: Galvagno F., Santa Rosa Pietro int., Paleocapa Pietro; agriculture: Galvagno F., Mathieu Antonio, Santa Rosa P., Galvagno F. int., Cavour C.; without wallet: Gioberti Vincenzo.

(May 21-November 4, 1852). – President: D’Azeglio Massimo; interiors: Alessandro Pernati; foreign: D’Azeglio M .; grace and justice: Carlo BonCompagni; finances: Cibrario Luigi; war: La Marmora Alfonso; public education: Bon-Compagni C. reg.; public works: Paleocapa Pietro.

(November 4, 1852 – May 1, 1855). – President: Cavour Camillo; interiors: Ponza di San Martino Gustavo, Rattazzi Urbano int.; foreign: Dabormida Giuseppe, Cavour; grace and justice: Bon-Compagni Carlo, Rattazzi Urbano; finances: Cavour; war: La Marmora Alfonso, Durando Giacomo; public education: Cibrario Luigi; public works: Paleocapa Pietro.

(May 4, 1855 – July 19, 1859). – President: Cavour Camillo; interiors: Rattazzi Urbano, Cavour; foreign: Cavour, Cibrario Luigi, Cavour; grace and justice: De Foresta Giovanni;. finances: Cavour, Lanza Giovanni; war: Durando Giacomo, La Marmora Alfonso; public education: Cibrario Luigi, Lanza G., Cadorna Carlo; public works: Paleocapa Pietro, Bona Bartolomeo; without wallet: Paleocapa P.

(19 July 1859-21 January 1860). – President: La Marmora Alfonso; interiors: Rattazzi Urbano; foreigners: Dabormida Giuseppe; grace and justice: Vincenzo Miglietti; finances: Oytana Giovanni Battista; war: La Marmora Alfonso; public education: Casati Gabrio; public works: Monticelli Pietro.

(January 21, 1860 – June 6, 1861). – President: Cavour Camillo; interiors: Cavour regg., Farini Luigi Carlo, Minghetti Marco; foreign: Cavour; grace and justice: Cassinis Giovanni Battista; finances: Vegezzi Francesco Saverio, Bastogi Pietro; war: Fanti Manfredo; marina: Cavour; public education: Mamiani Terenzio, De Sanctis Francesco; public works: Jacini Stefano sen., Peruzzi Ubaldino; agriculture: Corsi Tommaso, Natoli Giuseppe; without portfolios: Corsi T., Niutta Vincenzo.

(12 June 1861 – 3 March 1862). – President: Ricasoli Bettino; interiors: Minghetti Marco, Ricasoli B.; esters: Ricasoli B .; grace and justice:, Miglietti Vincenzo; finances: Bastogi Pietro; war: Ricasoli B. regg., Della Rovere Alessandro; marina: Menabrea Luigi Federico; public education: De Sanctis Francesco; public works: Peruzzi Ubaldino; agriculture: Cordova Filippo.

(March 3-December 8 1862). – President: Rattazzi Urbano; interior: same; foreign: the same, Durando Giacomo; grace and justice: Cordova Filippo, Conforti Raffaele; finances: Sella Quintino; war: Petitti Agostino; marina: Persano Carlo; public education: Mancini Pasquale Stanislao; Matteucci Carlo; public works: Depretis Agostino; agriculture: Pepoli Gioacchino; without wallet: Poggi Enrico.

(December 8, 1862 – March 24, 1863). – President: Farini Luigi Carlo; interiors: Peruzzi Ubaldino; foreign: Pasolini Giuseppe; grace and justice: Giuseppe Pisanelli; finances: Minghetti Marco; war: Della Rovere Alessandro; marina: Ricci Giovanni; Menabrea Luigi F. int., Di Negro Orazio; public education: Amari Michele; public works: Menabrea LF; agriculture: Manna Giovanni.

(March 24, 1863 – September 28, 1864) – President: Minghetti Marco; interiors: Peruzzi Ubaldino; foreigners: Visconti-Venosta Emilio; grace and justice: Giuseppe Pisanelli; finances: Minghetti M.; war: Della Rovere Alessandro; marina: Di Negro Orazio, Cugia Efisio; public education: Amari M.; public works: Menabrea Luigi F.; agriculture: Manna G.

(28 September-31 December 1865). – President: La Marmora Alfonso; interiors: Lanza Giovanni, Natoli Giuseppe int., Chiaves Desiderato; foreign: La Marmora A.; grace and justice: Vacca Giuseppe, Cortese Paolo; finances: Sella Quintino; war: Petitti Agostino; marina: La Marmora A. regg., Angioletti Diego; public education: Natoli Giuseppe; public works: Jacini Stefano sen.; agriculture: Giuseppe Torelli.

(December 31, 1865 – June 20, 1866). – President: La Marmora Alfonso; interior: Chiaves Desiderato; foreign: La Marmora A .; grace and justice: De Falco Giovanni; finances: Scialoja Antonio sen.; war: Di Pettinengo Ignazio; marina: Angioletti Diego; public education: Berti Domenico; public works: Jacini Stefano sen.; agriculture: Berti D. regg.

(20 June 1866-10 April 1867). – President: Ricasoli Bettino; interior: same; foreigners: idem int., Visconti-Venosta Emilio; grace and justice: Borgatti Francesco, Ricasoli B. int., Cordova Filippo regg.;. finances: Scialoja Antonio sen., Depretis Agostino; war: Di Pettinengo Ignazio, Cugia Efisio; marina: Depretis A., Biancheri Giuseppe; public education: Berti Domenico, Correnti Cesare; public works: Jacini Stefano sen., De Vincenzi Giuseppe;agriculture: Cordova F .; without wallet: La Marmora Alfonso.

(April 10-October 27 1867). – President: Rattazzi Urbano; interiors: Rattazzi U.; foreign: Di Campello Pompeo; grace and justice: Tecchio Sebastiano sen.;. finances: Ferrara Francesco, Rattazzi U. Reg.; war: By Revel Ignazio; marina: Pescetto Federico; public education: Coppino Michele; public works: Giovanola Antonio; agriculture: De Blasiis Francesco.

(October 27, 1867 – January 5, 1868). – President: Menabrea Luigi F.; interiors: Gualterio Filippo; foreigners: Menabrea LF; grace and justice: Mari Adriano; finances: Cambray-Digny William; war: Bertolè-Viale Ettore; marina: Menabrea LF reg., Provana Pompeo; public education: Broglio Emilio; public works: Cantelli Girolamo; agriculture: Cambray-Digny G. int., Broglio E. regg.

(January 5, 1868 – May 13, 1869). – President: Menabrea LF; interiors: Cadorna Carlo, Cantelli Girolamo; foreigners: Menabrea LF; grace and justice: De Filippo Gennaro; finances: Cambray-Digny William; war: Bertolè-Viale Ettore; marina: Riboty Augusto; public education: Broglio Emilio; public works: Cantelli G., Pasini Lodovico; agriculture: Broglio E. regg., Ciccone Antonio.

(May 13-December 14 1869). – President: Menabrea Luigi F .; interiors: Ferraris Luigi, Di Rudinì Antonio; foreigners: Menabrea LF; grace and justice: De Filippo Gennaro, Pironti Michele, Vigliani Paolo Onorato; finances: William Cambray-Digny; war: Bertolè-Viale Ettore; marina: Riboty Augusto; public education: Bargoni Angelo; public works: Mordini Antonio; agriculture: Minghetti Marco.

(December 14, 1869 – July 10, 1873). – President: Lanza Giovanni; interior: same; foreigners: Visconti-Venosta Emilio; grace and justice: Raeli Matteo, De Falco Giovanni; finances: Sella Quintino; war: Govone Giuseppe, Ricotti Cesare; marina: Castagnola Stefano regg., Acton Guglielmo, Riboty Augusto; public education: Correnti Cesare, Sella Quintino reg., Scialoja Antonio sen.; public works: Gadda Giuseppe, De Vincenzi Giuseppe; agriculture: Castagnola S.

(10 July 1873-18 March 1876). – President: Marco Minghetti; interiors: Cantelli Girolamo; foreigners: Visconti-Venosta Emilio; grace and justice: Vigliani Paolo Onorato; finances: Minghetti Marco; war: Ricotti Cesare; marina: De Saint-Bon Simone Antonio; public education: Scialoja Antonio sen., Cantelli G. regg., Bonghi Ruggero; public works: Spaventa Silvio; agriculture: Finali Gaspare.

(March 25, 1876 – December 25, 1877). – President: Depretis Agostino; interiors: Nicotera Giovanni; foreign: Melegari Luigi; grace and justice: Mancini Pasquale Stanislao; finance: Depretis A.; war: Mezzacapo Luigi; marina: Brin Benedetto; public education: Coppino Michele; public works: Zanardelli Giuseppe, Depretis A., int.; agriculture: Majorana-Calatabiano Salvatore.

(December 26, 1877 – March 24, 1878); President: Depretis Agostino; interiors: Francesco Crispi, Depretis A. int.; foreigners: Depretis A.; grace and justice: Mancini Pasquale Stanislao; finances: Magliani Agostino; treasure: Bargoni Angelo; war: Mezzacapo Luigi; marina: Brin Benedetto; public education: Coppino Michele; public works: Perez Francesco Paolo.

(March 24-December 19 1878). – President: Cairoli Benedetto; interiors: Zanardelli Giuseppe; foreign: Courts Luigi, Cairoli B.; grace and justice: Conforti Raffaele; finances: Zeismit-Doda Federico; treasure: idem reg.; war: Bruzzo Giovanni, Bonelli Cesare; marina: Di Brocchetti Enrico, Brin Benedetto; public education: De Sanctis Francesco; public works: Baccarini Alfredo; agriculture: Cairoli B. regg., Pessina Enrico.

(December 19, 1878 – July 14, 1879). – President: Depretis Agostino; interior: same; foreigners: idem, int.; grace and justice: Tajani Diego; finances: Magliani A.; treasure: idem, reg.; war: Mazé de la Roche Gustavo; marina: Ferracciù Nicolò; public education: Coppino M.; public works: Midnight Camillo; agriculture: Majorana-Calatabiano Salvatore.

(July 14-November 25, 1879). – President: Cairoli Benedetto; interiors: Villa Tommaso; foreigners: Cairoli B .; grace and justice: Vaiè Giovanni Battista; finances: Grimaldi Bernardino; treasure: idem, reg.; war: Bonelli Cesare; marina: ditto. reg.; public education: Perez Francesco Paolo; public works: Baccarini Alfredo; agriculture: Cairoli B. regg.

(November 25, 1879 – May 29, 1881). – President: Cairoli Benedetto; interiors: Depretis Agostino; foreigners: Cairoli B .; grace and justice: Villa Tommaso; finances: Magliani Agostino; treasure: idem, reg.; war: Bonelli Cesare, Milon Bernardino, Ferrero Emilio; marina: Acton Ferdinando; public education: De Sanctis Francesco, Baccelli Guido; public works: Baccarini Alfredo; agriculture: Miceli Luigi.

(May 29, 1881 – May 25, 1883). – President: Depretis Agostino; interior: same; foreign: Mancini Pasquale Stanislao; grace and justice: Zanardelli G.; finances: Magliani A .; treasure: idem., reg.; war: Ferrero Emilio; marina: Acton Ferdinando; public education: Baccelli Guido; public works: Baccarini Alfredo; agriculture: Berti Domenico.

(May 25, 1883 – March 30, 1884). – President: Depretis A .; interior: same; foreigners: Mancini PS; grace and justice: Giannuzzi-Savelli Bernardino; finances: Magliani A.; treasure: idem, reg.: war: Ferrero Emilio; marina: Acton F., Del Santo Andrea; public education: Pods G.; public works: Genala Francesco; agriculture: Berti Domenico.

(March 30, 1884 – June 29, 1885). – President: Depretis Agostino; interior: same; foreign: Mancini Pasquale Stanislao; grace and justice: Ferracciù Nicolò, Pessina Enrico; finances: Magliani Agostino; treasure: idem, reg.; war: Ferrero Emilio, Ricotti Cesare; marina: Brin Benedetto; public education: Coppino Michele; public works: Genala Francesco; agriculture: Grimaldi Bernardino.

(June 29, 1885 – April 4, 1887). – President: Depretis Agostino; interior: same; foreign: idem int., Di Robilant Carlo; grace and justice: Tajani Diego; finances: Magliani Agostino; treasure: idem, reg.; war: Ricotti Cesare; marina: Brin Benedetto; public education: Coppino Michele; public works: Genala Francesco; agriculture: Grimaldi Bernardino.

(April 4-July 29 1887). – President: Depretis Agostino; interiors: Francesco Crispi; foreigners: Depretis A., Crispi F. int.; grace and justice: Giuseppe Zanardelli; finances: Magliani Agostino; treasure: idem, reg.; war: Bertolè-Viale Ettore; marina: Brin Benedetto; public education: Coppino Michele; public works: Giuseppe Saracco; agriculture: Grimaldi Bernardino.

(August 7, 1887 – March 9, 1889) – President: Francesco Crispi; interior: same; foreigners: idem, int.; grace and justice: Giuseppe Zanardelli; finances: Magliani Agostino, Grimaldi Bernardino; treasure: Magliani int., Perazzi Costantino; war: Bertolè-Viale Ettore; marina: Brin Benedetto; public education: Coppino Michele, Boselli Paolo; public works: Giuseppe Saracco; agriculture: Grimaldi B., Miceli Luigi.

(9 March 1889-6 February 1891). – President: Francesco Crispi; interior: same; foreigners: idem, int.; grace and justice: Giuseppe Zanardelli; finances: Seismit-Doda Federico, Giolitti Giovanni int., Grimaldi Bernardino; treasure: Giolitti G. (deceased 9 December 1890), Grimaldi B., int.; war: Bertolè-Viale Ettore; marina: Brin Benedetto; public education: Paolo Boselli; public works: Finali Gaspare; agriculture: Miceli Luigi; post offices and telegraphs: Lacava Pietro.

(February 6, 1891 – May 15, 1891). – Presidents: Di Rudinì Antonio; interiors: Nicotera Giovanni; foreign: Di Rudinì A .; grace and justice: Luigi Ferraris (resigned on December 31, 1891), Chimirri Bruno; finances: Colombo Giuseppe (resigned on 4 May 1892), Luzzatti Luigi int.; treasure: Luzzatti L.; war: Pelloux Luigi; marina: Di Rudinì A. int., De Saint Bon Simone Antonio; public education: Villari Pasquale; public works: Branca Ascanio; agriculture: Chimirri B., Di Rudinì A.int.; post office and telegraphs: Branca A. int.

(May 15, 1892 – November 28, 1893). – President: Giolitti Giovanni; interior: same; foreign: Brin Benedetto; grace and justice: Bonacci Teodorico (who resigned on 24 May 1893), Eula Lorenzo (who died on 5 July 1893), Santamaria-Nicolini Francesco (who resigned on 27 September 1893), Armò Giacomo; finances: Ellena Vittorio (resigned on 7 July 1892), Grimaldi Bernardino int., Gagliardo Lazzaro; treasure: Giolitti G. int., Grimaldi B.; war: Pelloux Luigi; marina: De Saint-Bon Simone Antonio (died November 26, 1892), Brin B. int., Racchia Carlo Alberto; public education: Martini Ferdinando; public works: Genala Francesco, Giolitti G. int.; agriculture: Lacava Pietro; post office and telegraphs: Finocchiaro-Aprile Camillo.

(December 15, 1893 – June 14, 1894). – President: Francesco Crispi; interior: same; foreigners: Blanc Alberto; grace and justice: Calenda di Tavani Vincenzo; finances: Sonnino Sidney; treasure: idem, int.; war: Mocenni Stanislao; marina: Morin Enrico Costantino; public education: Baccelli Guido; public works: Giuseppe Saracco; agriculture: Paolo Boselli; post office and telegraphs: Ferraris Luigi.

39 (June 14, 1894 – March 5, 1896). – President: Francesco Crispi; interior: same; foreigners: Blanc Uberto; grace and justice: Calenda di Tavani Vincenzo; finances: Paolo Boselli; treasure: Sonnino Sidney; war: Mocenni Stanislao; marina: Morin Enrico Costantino; public education: Baccelli Guido; public works: Giuseppe Saracco; agriculture: Barazzuoli Augusto; post office and telegraphs: Ferraris Luigi.

(10 March-11 July 1896). – President: Di Rudinì Antonio; interior: same; foreigners: Caetani Onorato; grace and justice: Costa Giacomo Giuseppe; finances: Branca Ascanio; treasure: Colombo Giuseppe; war: Ricotti Cesare; marina: Brin Benedetto; public education: Gianturco Emanuele; public works: Perazzi Costantino; agriculture: Guicciardini Francesco; post offices and telegraphs: Carmine Pietro; without portfolios: Codronchi Giovanni, civil commissioner for Sicily.

(11 July 1896 – 14 December 1897). – President: Di Rudinì Antonio; interior: same; foreigners: Visconti-Venosta Emilio; grace and justice: Costa Giacomo Giuseppe (died August 15, 1897), Di Rudinì A., int., Gianturco Emanuele; finances: Branca Ascanio; treasure: Luzzatti Luigi; war: Pelloux Luigi; marina: Brin Benedetto; public education: Gianturco E., Codronchi G. (until 18 September 1897); public works: Prinetti Giulio; agriculture: Guicciardini Francesco; post office and telegraphs: Sineo Emilio;without portfolios: Codronchi G. (until 18 September 1897), civil commissioner for Sicily.

(December 14, 1897 – June 1, 1898). – President: Di Rudinì Antonio; interior: same; foreigners: Visconti-Venosta Emilio; grace and justice: Giuseppe Zanardelli; finances: Branca Ascanio; treasure: Luzzatti Luigi; war: Di San Marzano Alessandro; marina: Brin Benedetto (died May 24, 1898), Di San Marzano A., int.; public education: Gallo Niccolò; public works: Giuseppe Pavoncelli; agriculture: Cocco-Ortu Francesco; post offices and telegraphs: Sineo Emilio (died February 26, 1898), Luzzatti Luigi,int..

(1st -26th June 1898). – President: Di Rudinì Antonio; interior: same; foreign: Raffaele Hats; grace and justice: Bonacci Theodoric; finances: Branca Ascanio; treasure: Luzzatti Luigi; war: Di San Marzano Alessandro; marina: Canevaro Felice; public education: Cremona Luigi; public works: Afan de Rivera Achille; agriculture: Di Rudinì A. int.; post office and telegraphs: Frola Secondo.

(June 29, 1898 – May 14, 1899). – President: Pelloux Luigi; interior: same; foreign: Canevaro Felice; grace and justice: Finocchiaro-Aprile Camillo; finances: Carcano Paolo; treasure: Vacchelli Pietro; war: Di San Marzano Alessandro; marina: Palumbo Giuseppe; public education: Baccelli Guido; public works: Lacava Pietro; agriculture: Fortis Alessandro; post office and telegraphs: Nasi Nunzio.

(May 14, 1899 – June 24, 1900). – Presideme: Pelloux Luigi; interior: same; foreigners: Visconti-Venosta Emilio; grace and justice: Bonasi Adeodato; finances: Carmine Pietro; treasure: Paolo Boselli; war: Mirri Giuseppe (resigned on 7 January 1900), Pelloux L. int., Ponza di San Martino Coriolano; marina: Bettòlo Giovanni; public education: Baccelli Guido; public works: Lacava Pietro; agriculture: Salandra Antonio; post office and telegraphs: Di San Giuliano Antonino.

​​(June 24, 1900 – February 14, 1901). – President: Saracco Giuseppe; interior: same; foreigners: Visconti-Venosta Emilio; grace and justice: Gianturco Emanuele; finances: Chimirri Bruno; treasure: Rubini Giulio, Chimirri Bruno, int., Finali Gaspare; war: Ponza di San Martino Coriolano; marina: Morin Enrico Costantino; public education: Gallo Niccolò; public works: Branca Ascanio; agriculture: Carcano Paolo; post office and telegraphs: Pascolato Alessandro.

(February 15, 1901 – October 29, 1903). – President: Zanardelli Giuseppe; interiors: Giolitti Giovanni (resigned on 21 June 1903), Zanardelli int.; foreign: Prinetti Giulio, Morin Enrico Costantino (int. since 9 February and owner since 22 April 1903); grace and justice: Cocco-Ortu Francesco; finances: Wollemberg Leone (resigned on 3 August 1901), Crcano Paolo; treasure: Di Broglio Ernesto; war: Ponza di San Martino Coriolano (resigned on April 27, 1902), Morin EC int., Ottolenghi Giuseppe; marina: Morin EC, Bettòlo Giovanni (22 April-21 June 1903), Morin int.; public education: Nasi Nunzio; public works: Giusso Girolamo (resigned on February 19, 1902), Zanardelli G. int., Balenzano Nicola (March 26, 1902); agriculture: Picardi Silvestro (resigned on April 18, 1901), Zanardelli G. int., Baccelli Guido (August 4, 1901); post office and telegraphs: Galimberti Tancredi.

(3 November 1903-12 March 1905): President: Giolitti Giovanni; interior: same; foreign: Tittoni Tommaso; grace and justice: Ronchetti Scipione; finances: Rosano Pietro (died November 9, 1903), Luzzatti Luigi int., Majorana Angelo (November 24, 1904); treasure: Luzzatti L.; war: Pedotti Ettore; marina: Giolitti G. int., Mirabello Carlo; public education: Orlando Vittorio Emanuele; public works: Tedesco Francesco; agriculture: Rava Luigi; post offices and telegraphs: Stelluti-Scala Enrico (resigned 5 December 1904), Tedesco F., int.

(March 16-27, 1905). – President: Tittoni Tommaso int.; interior: idem, int.; esters: the same; grace and justice: Ronchetti Scipione; finances: Majorana Angelo; treasure: Luzzatti L.; war: Pedotti Ettore; marina: Mirabello Carlo; public education: Orlando VE; public works: Tedesco Francesco; agriculture: Rava Luigi; post office and telegraphs: Tedesco F. int.

(March 28-December 22, 1905). – President: Fortis Alessandro; interior: same; foreign: Tittoni Tommaso; grace and justice: Finocchiaro-Aprile Camillo; finances: Majorana Angelo; treasure: Carcano Paolo; war: Pedotti Ettore; marina: Mirabello Carlo; public education: Bianchi Leonardo; public works: Ferraris Carlo; agriculture: Rava Luigi; post office and telegraphs: Morelli-Gualtierotti Gismondo.

(December 24, 1905 – February 8, 1906). – President: Fortis Alessandro; interior: same; foreign: Di San Giuliano Antonino; grace and justice: Finocchiaro-Aprile Camillo; finances: Vacchelli Pietro; treasure: Carcano Paolo; war: Majnoni d’Intignano Luigi; marina: Mirabello Carlo; public education: De Marinis Errico; public works: Tedesco Francesco; agriculture: Fortis A. int., Malvezzi de ‘Medici Nerio; post office and telegraphs: Marsengo-Bastia Ignazio.

(February 8-May 27 1906). – President: Sonnino Sidney; interior: same; foreign: Guicciardini Francesco; grace and justice: Sacchi Ettore; finances: Salandra Antonio; treasure: Luzzatti Luigi; war: Majnoni d’Intignano Luigi; marina: Mirabello Carlo; public education: Paolo Boselli; public works: Carmine Pietro; agriculture: Pantano Edoardo; post office and telegraphs: Baccelli Alfredo.

(May 29, 1906 – December 10, 1909). – President: Giolitti Giovanni; interior: same; foreign: Tittoni Tommaso; grace and justice: Gallo Niccolò (died March 7, 1907), Orlando Vittorio Emanuele; finances: Massimini Fausto (resigned on April 19, 1907), Majorana Angelo (int. March 24-April 19, 1907), Lacava Pietro; treasure: Majorana Angelo (resigned on May 17, 1907), Carcano Paolo; war: Viganò Ettore (resigned on 29 December 1907), Casana Severino (resigned on 4 April 1909), Paolo Spingardi; marina: Mirabello Carlo; public education: Fusinato Guido (resigned on 2 August 1906), Rava Luigi; public works: Gianturco Emanuele (resigned on 7 November 1907), Giolitti G. int., Bertolini Pietro; agriculture: Cocco-Ortu Francesco; post office and telegraphs: Schanzer Carlo.

(11 December 1909-31 March 1910). – President: Sonnino Sidney; interior: same; foreign: Guicciardini Francesco; grace and justice: Scialoja Vittorio; finances: Arlotta Enrico; treasure: Salandra Antonio; war: Paolo Spingardi; marìna: Bettòlo Giovanni; public education: Daneo Edoardo; public works: Rubini Giulio; agriculture: Luzzatti Luigi; post office and telegraphs: Di Sant’Onofrio Ugo.

(March 31, 1910 – March 2, 1911); – President: Luigi Luzzatti; interior: same; foreign: Di San Giuliano Antonino; grace and justice: Fani Cesare; finances: Facta Luigi; treasure: German Francesco; war: Paolo Spingardi; marina: Leonardi-Cattolica Pasquale; public education: Credaro Luigi; public works: Sacchi Ettore; agriculture: Raineri Giovanni; post office and telegraphs: Ciuffelli Augusto.

(March 30, 1911 – March 19, 1914). – President: Giolitti Giovanni; interior: same; foreign: Di San Giuliano Antonino; colonies: Bertolini Pietro; grace and justice: Finocchiaro-Aprile Camillo; finances: Facta Luigi; treasure: German Francesco; war: Paolo Spingardi; marina: Leonardi-Cattolica Pasquale (resigned on 29 July 1913), Millo Enrico; public education: Credaro Luigi; public works: Sacchi Ettore; agriculture: Nitti Francesco Saverio; post offices and telegraphs: Calissano Teobaldo (died 21 September 1913), Tedesco F. int., Colosimo Gaspare (from 24 November 1913).

(March 21-November 5, 1914). – President: Salandra Antonio; interior: same; foreign: Di San Giuliano Antonino (died October 16, 1914), Salandra A. int.; colonies: Martini Ferdinando; grace and justice: Dari Luigi; finances: Rava Luigi; treasure: Rubini Giulio; war: Grandi Domenico (resigned on 11 October 1914), Zupelli Vittorio; marina: Millo Enrico (resigned on 13 August 1914), Viale Leone; public education: Daneo Edoardo; public works: Ciuffelli Augusto; agriculture: Cavasola Giannetto; post office and telegraphs: Riccio Vincenzo.

(5 November 1914-18 June 1916). – President: Salandra Antonio; interior: same; foreigners: Sonnino Sidney; colonies: Martini Ferdinando; grace and justice: Orlando Vittorio Emanuele; finances: Daneo Edoardo; treasure: Carcano Paolo; war: Vittorio Zupelli (resigned on 4 April 1916), Morrone Paolo; marina: Viale Leone (resigned on 24 September 1915), Salandra A. int., Corsi Camillo (30 September 1915); public education: Grippo Pasquale; public works: Ciuffelli Augusto; agriculture: Cavasola Giannetto; post offices and telegraphs: Riccio Vincenzo; without portfolio: Barzilai Salvatore (since July 16, 1915).

(June 18, 1916 – October 29, 1917). – President: Paolo Boselli; interiors: Orlando Vittorio Emanuele; foreigners: Sonnino Sidney; colonies: Colosimo Gaspare; grace and justice: Sacchi Ettore; finances: Meda Filippo; treasure: Carcano Paolo; war: Morrone Paolo (resigned June 15, 1917), Giardino Gaetano; weapons and ammunition: Dallolio Alfredo; marina: Corsi Camillo (resigned on 15 June 1917), Triangi Arturo (resigned on 16 July 1917), Del Bono Alberto; public education: Ruffini Francesco; public Works: Bonomi Ivanoe; agriculture: Raineri Giovanni; industry, trade and work: De Nava Giuseppe; post office and telegraphs: Fera Luigi; maritime and rail transport: Arlotta Enrico (resigned on 15 June 1917) and Bonomi Italy int. from 22 April 1917 (during Arlotta’s absence), Bianchi Riccardo; without portfolio: Arlotta E. (June 16, 1917), Raineri G. (appointed Minister of Agriculture on June 22, 1916), De Nava G. (appointed Minister of Industry, Commerce and Labor, June 22, 1916), Bissolati Leonida, Bianchi Leonardo, Comandini Ubaldo, Scialoja Vittorio.

(October 29, 1917 – June 23, 1919). – President: Orlando Vittorio Emanuele; vice presidents: Villa Tommaso (January 18-June 18 1919), Colosimo Gaspare (March 9, 1919, due to the absence of the president and the impediment of the vice president Vìlla); interiors: Orlando VE, Villa T. int., Colosimo G. int.; foreigners: Sonnino Sidney; colonies: Colosimo G .; grace and justice: Sacchi Ettore (resigned on January 17, 1919), Facta Luigi; finances: Meda Filippo; treasure: Nitti Francesco Saverio (resigned on January 17, 1919), Stringher Bonaldo; war: Alfieri Vittorio (resigned on 20 March 1918), Zupelli Vittorio (resigned on 17 January 1919), Caviglia Enrico; weapons and ammunition: Dallolio Alfredo (resigned on 14 May 1918), Zupelli V. int.; weapons and transport: Villa T.; marina: Del Bono Alberto; public education: Berenini Agostino; public works: Dari Luigi (resigned on 31 December 1918), Bonomi Ivanoe; agriculture: Miliani Giambattista (resigned on January 17, 1919); industry, trade and work: Ciuffelli Augusto; post office and telegraphs: Fera Luigi; maritime and rail transport: Bianchi Riccardo (resigned on May 14, 1918), Villa T. (resigned on January 17, 1919), De Nava Giuseppe; military assistance and war pensions: Bissolati Leonida (resigned on 31 December 1918), Zupelli V. int., Girardini Giuseppe; supplies and consumption: Crespi Silvio (resigned on 18 June 1919), Ferraris Maggiorino; liberated lands: Fradeletto Antonio.

(23 June 1919-21 May 1920). – President: Nitti Francesco Saverio; interior: same; foreign: Tittoni Tommaso (resigned on 25 November 1919), Scialoja Vittorio; colonies: Rossi Luigi (resigned on March 13, 1920), Nitti FS int.; grace and justice: Mortara Lodovico; finances: Tedesco Francesco (resigned on March 13, 1920); Schanzer Carlo; treasure: Schanzer C. (resigned March 13, 1920), Tedesco F. int. (from 21 July 1919 due to the absence of Schanzer), Luzzatti Luigi; war: Sechi Giovanni int., Albricci Alberico (resigned on March 13, 1920), Bonomi Ivanoe; marina: Sechi G.; public education: Baccelli Alfredo who resigned on March 13, 1920), Torre Andrea; public works: Pantano Edoardo (resigned on March 13, 1920), De Nava Giuseppe; agriculture: Visocchi Achille (resigned on 13 March 1920), Falcioni Alfredo; indusiria, trade and work: Ferraris Dante; post offices and telegraphs: Chimienti Pietro (resigned on March 13, 1920), Alessio Giulio; maritime and rail transport: De Vito Roberto (resigned on March 13, 1920), De Nava G. int.;military assistance and war pensions: From Como Ugo (until 24 November 1919); liberated lands: Nava Cesare (resigned on March 13, 1920), Raineri Giovanni.

(May 21-June 15 1920). – President: Nitti Francesco Saverio; interior: same; foreign: Scialoja Vittorio; colonies: Ruini Bartolomeo; Grace and justice: Falcioni Alfredo; finances: De Nava Giuseppe; treasure: Schanzer Carlo; war: Rodinò Giulio; marina: Sechi Giovanni; public education: Torre Andrea; public works: Peano Camillo; agriculture: Micheli Giuseppe; industry, commerce and work: Abbiate Mario (resigned on 2 June 1920), De Nava G. int.; post offices and telegraphs: Paratore Giuseppe; liberated lands: La Pegna Alberto; work and social security: Have Mario.

(June 15, 1920 – July 4, 1921). – President: Giolitti Giovanni; interior: same; foreign: Sforza Carlo; colonies: Rossi Luigi; grace and justice: Fera Luigi; finances: Tedesco Francesco (resigned on 10 August 1920), Facta Luigi; treasure: Meda Filippo (resigned April 2, 1921), Bonomi Ivanoe; war: Bonomi Italy, Rodinò Giulio (from 2 April 1921); marina: Sechi Giovanni; public education: Croce Benedetto; public works: Peano Camillo; agriculture: Micheli Giuseppe; industry and commerce: Alessio Giulio; posies and telegraphs: Pasqualino-Vassallo Rosario; liberated lands: Raineri Giovanni; work and social security: Labriola Arturo.

(July 4, 1921 – February 26, 1922). – President: Bonomi Ivanoe; interior: same; foreigners: idem, int.; Tomasi della Torretta Pietro; colonies: Girardini Giuseppe; grace and justice: Rodinò Giulio; finances: Soleri Marcello; treasure: De Nava Giuseppe; war: Gasparotto Luigi; marina: Bergamasco Eugenio; public education: Corbino Mario Orso; public works: Micheli Giuseppe; agriculture: Mauri Angelo; industry and trade: Belotti Bortolo; post offices and telegraphs: Giuffrida Vincenzo; liberated lands: Raineri Giovanni; work and social security: Beneduce Alberto.

(February 26-August 1, 1922). – President: Facta Luigi; interior: same; foreign: Schanzer Carlo; colonies: Amendola Giovanni; grace and justice: Rossi Luigi; finances: Bertone Giovan Battista; treasure: Peano Camillo; war: Lanza di Scalea Pietro; marina: De Vito Roberto; public education: Anile Antonino; public works: Riccio Vincenzo; agriculture: Bertini Giovanni Battista; industry and commerce: Rossi Teofilo; post offices and telegraphs: Colonna di Cesarò Giovanni Antonio (resigned on 2 March 1922), Fulci Luigi; liberated lands: Facta L. int., Ferraris Maggiorino; work and social security: Arnaldo Dello Sbarba.

(1 August-31 October 1922). – President: Facta Luigi; interiors: Taddei Paolino; foreign: Schanzer Carlo; colonies: Amendola Giovanni; grace and justice: Alessio Giulio; finances: Bertone Giovan Battista; treasure: Paratore Giuseppe; war: Soleri Marcello; marina: De Vito Roberto; public education: Anile Antonino; public works: Riccio Vincenzo; agriculture: Bertini Giovanni Battista; industry and commerce: Rossi Teofilo; post office and telegraphs: Fulci Luigi;liberated lands: Luciani Vito; work and social security: Arnaldo Dello Sbarba.

President Facta Luigi